Su Arıtma Kısa Tarihi

su-arıtma-tarihi

Su arıtma tarihi milattan önceki 2000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Suyun bulanık görünümü ve içerisindeki partiküller her zaman insanların dikkatini çekmiştir. Bu sayede suyun tadının daha kötü olduğunu fark etmişler, suyu içerisindeki çamurdan ayrıştırmak istemişlerdir.

İnsanların suyu arıtmak istemelerinin en temel sebebi içme suyuna ulaşmaktır. Bundan dolayı suyla yakından ilgilenmişlerdir. Zaman içerisinde çamur, bakteri, klor ve kireç bulunan suyun hastalıklara da neden olduğu görülmüştür. Bu yüzden suyu kömür filtrasyonu, güneş ışığında bekletme, kaynatma ve süzme gibi işlemlere tabi tutmuşlardır.

Geçmişte Su Arıtma

Antik Yunan döneminde insanlar suyu kum ve çakıldan geçirip kaynatarak süzmeye çalışmıştır. M.Ö. 1500’lü yıllarda suya kimyasal uygulanarak saflaştırma yapılmıştır. M.Ö. 500’lü yıllara gelindiğinde ise ilk torba filtre bulunmuştur. Bu sayede suyun tadının ve kokusunun güzelleşmesi sağlanmıştır. Bulunan sistemin geliştirilmesi gerektiği düşünülerek çalışmalara devam edilmiştir. M.Ö. 200 döneminde su kemeri inşa edilerek suyun kentlere ulaşması sağlanmış, halk temiz suya çok daha kolay erişebilmiştir. Milattan sonraki dönemlerde önceki yıllarda yapılan gelişmelerden faydalanılmıştır. Yeni su arıtma sistemlerinin geliştirilmesi zaman almıştır. 1800’lü yıllara gelindiğinde koleranın ortaya çıkmasıyla suyun içindeki kalıntılara ve insanları nasıl etkilediğine dikkat çekilmiştir.

1890 yılında suyun hastalığı taşıdığı ABD’de fark edilmiş, suyu pıhtılaştıran ve çökeltme işlemi yapan cihaz geliştirilmiştir. Suyun yumuşatılması için cihaz bulunması 1900’lü yıllara kadar sürmüştür. Ancak ilerleyen yıllarda gelişmeler hız kazanmıştır. B1994 yılında reçine, karbon ve quartz kumundan oluşan üç filtreli cihaz geliştirilmiştir. Bir yıl sonra cihaza UV ile mikron boyutundaki partikülleri yok edecek kısım eklenmiştir.

Günümüzde Su Arıtma

Endüstri ve ziraat sektörlerinde yaşanan gelişmeler suda tarım ilaçları ve kimyasallar görülmesine neden olmuştur. İnsan sağlığı için son derece zararlı olan bu bileşenlerin sudan ayrıştırılması için ters ozmos sistemleri geliştirilmiştir. Sistem sayesinde suyu tüm zararlı partiküllerden ayırmak mümkün olmuştur.

Önceki yıllarda basit düzeneklerle yapılan su arıtma işleri günümüzde son teknoloji cihazlarla yapılmaktadır. Böylelikle cihazlar içerisinde yer alan gelişmiş filtrelerle istenilen değerlere sahip suya ulaşmak mümkün olmuştur. Damacana ve şişe suya göre çok daha pratik ve düşük maliyetli olması tercih edilmesinde etkili olmuştur.

Su arıtma tarihi yazımız hakkında görüş ve önerilerinizi aşağıdaki alana yorum olarak yazabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın