Su Yumuşatma Nedir

su-yumusatma

Şebeke suyunun zararlı etkilerinden korunmak amacıyla su yumuşatma sistemleri kullanılmaktadır. Suyun sert olmasını sağlayan bileşenler kalsiyum ve magnezyumdur. Hatta bu iki bileşenin miktarı arttıkça suyun kullanılması zorlaşır. Yumuşatma sistemlerinin gerekliliği burada ortaya çıkmaktadır. Farklı alanlarda muhteşem çözümler sunan cihazlarla siz de kaliteli suya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Su Yumuşatma Cihazı

Yumuşatma sistemleri içerisindeki katyonik özellik gösteren reçine yardımıyla yumuşatma yapılır. Suyun içerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonları reçinedeki sodyum iyonu ile yer değiştirir. Zaman kontrollü ve debi kontrollü olmak üzere iki çeşit su yumuşatma cihazı vardır. Sertlik derecesi yüksek suya sahipseniz debi kontrollü cihazı tercih edebilirsiniz. Debi miktarı reçine miktarına, suyun sertliğine ve oranına bağlı olarak ayarlanacaktır. Sadece çamaşır, bulaşık yıkarken ya da duş için suyu yumuşatmak istiyorsanız zaman kontrollü cihazı alabilirsiniz. Bu sayede haftanın belirli günlerine ayarlayarak cihazı gereksiz yere çalıştırmadan kullanabilirsiniz.

Yalnız bu cihazların filtreleme yapmadığını bilmelisiniz. Yani suyun içerisinde bulunan kum ya da bakteri gibi partiküller gitmeyecektir. Sistemin amacı içme suyu elde etmek değil, evde ya da sanayide kullanılan suyun yumuşatılmasıdır. Yumuşatma işlemi uygulanmasının pek çok avantajı vardır.

Su Yumuşatma Cihazı Kullanmanın Avantajları

Kireçli suyla yıkanan çamaşırlar için daha fazla deterjan gerekir.  Su yumuşatma cihazı sayesinde temizleyicilik özelliği artan su ile az miktarda deterjan kullanarak çamaşırlarınızı kirden arındırabilirsiniz. Sert su çamaşır ve bulaşık makinenizin yanı sıra kalorifer tesisatınıza zarar verecektir. Yumuşak su ise makinelerinizin rezistansında kireç birikmesine yol açmayacaktır. Kalorifer tesisatınızda kireç kalıntıları olmadığından daha az yakıtla ısınmanız mümkün olacaktır. İçerisindeki zararlı bileşenlerden ayrışan su daha kısa sürede kaynar. Bu sayede enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Yiyeceklerin ve içeceklerin yapımında büyük oranda su kullanıldığından suyun kalitesi yemeğin tadına etki eder. Yumuşak su kullanılarak yapılan yemekler çok daha lezzetli olur. Duş alırken şebeke suyu kullanmak ciltte sabun kalıntıları kalmasına neden olur. Yumuşak su sayesinde daha az sabun kullanarak, cildinizi sabundan daha kolay arındırabilirsiniz. Bu sayede fazla su tüketimi de azalır. Kurulumu son derece kolaydır. Evde ya da işyerlerinde farklı alanlara rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın